30. října 2015, 7:23
Petr AdlerŘíká se tomu porovnávání jablek a hrušek (či jiných druhu ovoce, dle ctěné libosti). Kdo je lepší? Sidney Crosby nebo Alexander Ovečkin?
Tohle je debata, která v současné době vzrušuje NHL. Jestli si povzdechnete, že jejich starosti na vaší hlavu a Rothschildovy prachy k tomu, budete patřit k menšině.
Celá ta debata vznikla tak, že se Crosbyovi Pittsburgh Penguins měli utkat s Ovečkinovými Washington Capitals. Novináři, kteří mají za úkol upozornit obecenstvo, že se chystá další zápas, a kteří tak musí učinit dvaaosmdesátkrát za sezónu, o poháru ani nemluvě, si pokaždé hledají něco nového. A tak jednoho z nich napadlo, že se Ovečkina zeptá, kdo je lepší: on nebo Crosby?
Ovečkin, který si za ta léta už zvykl, že většinou nedostává otázky, které by oplývaly filosofickou hloubkou nebo byly jakkoliv jinak zajímavé, jen zalapal po dechu. A pak odpověděl protiotázkou: “Vy si snad ze mně děláte srandu, ne?”
Je ovšem pravda, že NHL před desíti lety spoléhala právě na Crosbyho s Ovečkinem, že jí pomohou z bláta po právě ukončené celosezónní výluce.
Až na to, že Frank Seravalli z kanadské TSN vzal celou věc vážně a začal zkoumat. Ostatně, jeho síť přišla přinejmenším na tucet let o celostátní rozhlasová i televizní vysílací práva na zápasy NHL, kromě oblastních přenosů Winnipeg Jets, Toronto Maple Leafs a Ottawa Senators, a něčím se ten ztracený čas (a prostor) zaplnit musí.
Takže Seravalli se pustil do rozborů a došel k závěru, že jakkoliv byl ještě před třemi roky lepší Crosby, dneska je králem Ovečkin.
Crosby na podobnou otázku, jako slyšel Ovečkin, odpověděl taktněji: “Za ta léta si diváci přišli při našich soubojích na dost pěkného hokeje.”
Trocha dějepisu
Když se Crosby s Ovečkinem sešli poprvé v roce 2005, dnešní hala Penguins (Consol Energy Centrer) snad ještě ani nebyla narýsovaná. Kouči byli Ed Olczyk (Penguins, dnes televizní komentátor) a Glen Hanlon (Capitals, dnes švýcarské národní mužstvo). V brankách byli Sebastien Caron a Olaf Kolzig, a hvězdou zápasu byl Zigmund Pálffy se třemi body.
Kromě Crosbyho a Ovečkina je dodnes v každém mužstvu po jednom hráči z tehdejších sestav: Marc-André Fleury (Pittsburgh) a Brooks Laich (Washington). Z ostatních šestatřiceti hráčů, kteří ten večer hráli, jsou dnes v lize už jenom dva: Brooks Orpik a Tomáš Fleischmann.
Ovečkin tenkrát vyhrál Calderovu cenu pro nejskvělejšího zelenáče, a byla to jeho první sezóna ze šesti, kdy dal 50 nebo více branek. Čtyřikrát si připsal po stovce bodů, získal tři Hartovy ceny pro nejcennějšího hráče ligy, a pětkrát si domů odnesl cenu Rocketa Richardse za nejvíc branek v jedné sezóně.
Dneska je mu 30, a pořád jede jako dobře seřízený stroj.
Dnes osmadvacetiletý Crosby vyhrál vedle Hartovy ceny skorovací soutěž sezóny 2006-2007. Dvakrát byl ve finále Stanleyova poháru, v roce 2009 byl vítězným kapitánem, a v roce 2010 se stal miláčkem Kanady, když vstřelil v olympijském finále Američanům branku, která přinesla Kanadě zlato.
Ve vzájemných utkáních si Crosby připsal 51 bodů, Ovečkin 38.
A dnes?
Dnes se všichni diví, že Crosby má jen jeden prsten ze Stanleyova poháru, zatímco Ovečkin žádný, ale hlavně: všichni žasnou, že Ovečkin střílí branky dál, jako by se nechumelilo.
Obránce Capitals Matt Niskanen, který svého času kryl záda i Crosbymu, tvrdí, že dnes dává přednost svému nynějšímu kapitánovi, ale že musí dodat, že je až neuvěřitelné, jak dobří jsou oba, a jak dlouho.
Mnozí sice dodnes kritizují Ovečkina, že má na účtu zbytečně moc mínusů za přítomnost na ledě, když soupeř vstřelí Capitals branku, ale znalci místních poměrů tvrdí, že je dodnes málo hráčů, kteří dovedou zvednout diváky ze sedadel tak, jak to to dokáže Velká osmička.
Ovečkinovi chybí do mety 500 branek pouze 20 gólů. Je druhý, mezi dodnes hrajícími hokejisty hned za Jaromírem Jágrem, pokud jde o rychlost, s níž dosáhl 900 bodů za branky a nahrávky. Jestli bude střílet tak, jako to dělá dosud, a bude hrát ještě šest let, bude mu do rekordu Waynea Gretzkyho (894) chybět jen stovka gólů. Má o 48 bodů více než Crosby, ale odehrál také o 131 zápasu víc.
“Alex,” řekl Crosby s obdivem, “je opravdový střelec. Tolik gólů každou sezónu, to je dost neuvěřitelné. A dovede to tolika způsoby. Má nebezpečnou střelu, a brankářům hrozí nebezpečí kdykoliv se objeví u puku.”
Niskanen tvrdí, že Ovečkina s Crosbym spojuje touha umět rozhodnout zápas. Jinak, tvrdí, jsou to velice rozlišní lidé. A právě proto se o nich lidi tak rádi dohadují.
Jak to je s tím rozdílem?
Brooks Orpik trefil hlavičkou o hřebíček: “Nerad bych se pletl, ale mám pocit, že Ovie, když odejde ze stadiónu, pustí hokej z hlavy. Nemyslím, že by seděl u bedny a díval se na jiné, jak hrají hokej.”
A Crosby?
“Sid,” řekl Orpik, “ten myslí na hokej vstávaje lehaje. Zatímco Ovie to zapne až ve chvíli, kdy dorazí na stadión. Myslím, že v dnešním hokeji nenajdete hráče, který v sobě spojuje Ovieho trpělivost, techniku a sílu. Člověk by čekal, že zpomalí, a on ne, on se prostě rozjede a jede dál. To je docela úchvatné.”
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz
© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.