12. dubna 2018, 8:27
Michal SedláčekJediná série, která nabídne souboj dvou tradičních týmů z Original Six. Když se Boston a Toronto potkali v play-off naposledy, byla to velká bitva na sedm zápasů se šťastným koncem pro Bruins. Možná ještě teď kroutí fanoušci Leafs hlavou nad tím, jak tehdy Maple Leafs ztratili sedmý zápas, když ještě jedenáct minut před koncem 3. třetiny vedli 4:1 a nakonec padli v prodloužení 4:5.
V obou týmech najdeme hráče, kteří tento velkolepý duel zažili na vlastní kůži. Na straně Bruins je to Rask, Chára, McQuiad, Marchand, Krejčí a Bergeron. Na straně Maple Leafs pak čtyři borci: Gardiner, Komarov, Kadri a van Riemsdyk. Dva z nich se pak dokonce i prosadili. Na straně Toronta Nazem Kadri a v týmů Bruins srovnával a pak vstřelil vítězný gól Patrice Bergeron. Je tomu již pět let. Nyní je situace docela jiná.
Toronto bořilo klubové rekordy, přesto Boston skončil nad ním
Od 6. prosince až do 29. března bylo dáno, že se tyto dva týmy spolu utkají už v prvním kole play-off, jelikož se střídali na třetím a druhém místě Atlantické divize. Toronto bylo nějaký čas před Bruins, ale ti se postupně přes Leafs přehoupli a začali dohánět Tampu. Nakonec ji 29. března ve vzájemném duelu na domácím ledě skolili 4:2 a dostali se na první místo. Úplný závěr sezony ale týmu z Massachusetts tolik nevyšel a přece jen skončil za Tampou se ziskem 112 bodů, pouze o bod za Lightning.
Maple Leafs skončili za svým rivalem s odstupem sedmi bodů. Přesto se klub z největšího kanadského města mohl radovat hned z několika klubových rekordů. Tím nejvýraznějším rozhodně bylo překonání bodového rekordu v počtu získaných bodů za základní část. Maple Leafs jich nashromáždili 105 a o dva body si tak polepšili oproti své rekordní sezoně. Brankář Frederik Andersen zase zaznamenal nejvyšší počet výher v historii klubu. Shromáždil jich celkem osmatřicet.
Nejlepší útok v lize?
Velkou sílu mají obě mužstva v ofenzivě. Leafs měli čtvrtý nejlepší útok v lize, Boston byl jen o dvě příčky za nimi. Oba kluby jsou i na špici ve využívání přesilovek. Toronto má druhé nejlepší přesilové hry v NHL. Bruins jsou čtvrtým nejlepším týmem v této kategorii. Oba týmy to však mají ve složení svého kádru postavené trochu jinak.
Hlavní zbraní Bruins je jejich první útok ve složení Marchand, Bergeron, Pastrňák. Možná vůbec nejlepší útočné trojka v celé NHL. Jen posuďte sami. Marchand 85 kanadských bodů, Pastrňák 80 a Bergeron 63. Marchand s Begeronem však neodehráli všechny zápasy, takže možná se bude lepší podívat na jejich průměrné statistiky bodů na utkání.
Brad Marchand stihl v základní části 68 utkání s bilancí 1,25 bodů na utkání. To ho v tomto ohledu řadí na čtvrté místo v lize. Jen McDavid, MacKinnon a Malkin byli lepší. Patrice Bergeron je pak na čísle 0,98 bodu na zápas, což je stejný bodový průměr jako má David Pastrňák. Oba kanadští útočníci by klidně mohli být v širším spektru hráčů, bojující o Hart Trophy. Zde bude jednoznačně největší síla Bostonu. Pokud se jim bude dařit, bude se dařit i Bruins.
Čtyři kvalitní centři a vyrovnanost útoků
To na druhé straně je to trochu jiný příběh. Kouč Mike Babcock před uzávěrkou přestupů prohlásil, že chce mít tým, kde bude mít v každém útoku hráče, kteří mohou utkání rozhodnout. Leafs tak přivedli českého centra Tomáše Plekance. Toronto má tak nyní na pozicích centrů Matthewse, Kadriho, Bozaka a Plekance. Když se podíváme na bodový zisk jednotlivých útoků, vyjde nám toto:
Marleau, Kadri, Marner – 171 kanadských bodů
Nylander, Matthews, Hyman – 164 bodů
Van Riemsdyk, Bozak, Brown – 125 bodů.
Samozřejmě v toto složení nenastupovali Leafs celou základní část, ale většinu utkání v tomto složení odehráli a nastoupí tak i do prvního duelu série. Když se nyní vrátíme k Bostonu, kde měl jejich elitní útok celkem 228 bodů, jde vidět, že se s ním nemůže žádná lajna Leafs rovnat. Na druhou stranu. Žádný z dalších tří útoků Bostonu bodově nepřekoná ani 125 bodů Bozaka a jeho křídel. Zde tedy bude velmi zajímavé sledovat, zda se vyplatí mít jeden opravdu silný (možná nejlepší v lize) útok, či tři vyrovnané lajny.
Marchy nezlob, Fredy čaruj
Klíčová by pro Bruins měla být disciplína. Jak už bylo napsáno, Toronto mělo druhé nejlepší přesilovky v lize. Obě přesilovkové formace Leafs mají velkou sílu a když se zrovna nedaří jedné, zastoupí ji ta druhá. Boston by se tak neměl nechat zbytečně vylučovat, s čímž často mívá problémy jeho klíčový hráč Brad Marchand. Ten je člověkem dvou tváří. Jednou mu tleskáte za jeho hokejové umění a genialitu a poté nechápavě kroutíte hlavou nad jeho zbytečnými fauly a pověstnými provokacemi.
Proti Marchandovi by mohl nastupovat Nazem Kadri, což taky není žádný svatoušek a soupeře umí pěkně namíchnout. Tady to bude o tom, komu dřív prasknou nervy a pokud by to měl být Marchand, mohlo by to jít s Bruins pěkně rychle z kopce. To on je klíčovým hráčem svého týmu a on by měl být hlavní hrozbou pro Frederika Andersena, brankáře s nejvyšším počtem výher v historii klubu s javorovým listem na hrudi.
Dánský pohádkář má za sebou dost náročnou sezonu. Musel v ni čelit 2211 střelám a připsal si 2029 zásahů, což je v obou případech nejvíc v lize. Andersen odchytal 66 utkání a to je třetí nejvyšší počet v NHL. Jen o zápas více měli Talbot a Hellebuyck. Mike Babcock na něj nedá dopustit a pokud se roztočí útočný kolotoč první lajny Bruins, bude osmadvacetiletý gólman tou poslední pojistkou Maple Leafs. Zajímavá je jeho bilance proti Bostonu. Andersen v jedenácti duelech proti Marchandovi a spol. hned desetkrát vyhrál s celkovým průměrem 2,09 gólů na zápas a úspěšností zásahů 93,5%.
Boston je favorit, vzájemné souboje ale dávají Leafs slušné naděje
Oba divizní rivalové se spolu v letošní sezoně potkali čtyřikrát a vzájemné zápasy hovoří pro kanadský klub. Parta kolem Austona Matthewse vyhrála tři ze čtyř vzájemných duelů. První utkání spolu oba soupeři sehráli na ledě ACC a Toronto doma zvítězilo 3:2 v prodloužení, když minutu před koncem třetí třetiny srovnal van Riemsdyk a v prodloužení vystřelil domácímu týmu bod navíc Marleau. O den později se hrálo na ledě Bostonu a opět slavilo Toronto. Výhra 4:1 a 38 zásahů dvojky Curtise McElhinneyho.
Další duel se hrál 4. února v TD Garden a domácí svému protivníkovi vrátili předchozí porážku. Tentokrát se Bruins radovali z vítězství 4:1 a to i bez Brada Marchanda, který v té době pykal za další ze svých úletů. Poslední vzájemný zápas sezony zvládli lépe Maple Leafs. Stav utkání byl 3:3 a vypadalo to, že se půjde do prodloužení. Jenže v čase 18:37 zaskočil soupeře Ron Hainsey a Toronto bralo dva body za těsnou výhru 4:3.
Tip redakce: 4:3 na zápasy, postoupí Boston Bruins
Názor autora: Žádná jiná série play-off nemá takovou historii vzájemných duelů jako Bruins a Leafs. Očekávám rychlý hokej, plno osobních soubojů a vyhecované bitvy. Bruins se budou spoléhat na svou elitní lajnu, na kterou Toronto pravděpodobně obětuje Matthewse, či Kadriho a bude věřit, že zbylé tři útoky své protivníky přehrají. Zde bude klíč k postupu pro ten, či onen tým. Série to bude jistě vyrovnaná. Po čtyřech zápasech to vidím na stav 2:2 na zápasy. Poté těžko tipovat. Rozhodnou maličkosti, třeba výhoda domácího ledu Bostonu v případném pátém a sedmém duelu. Bruins byli doma čtvrtým nejlepším týmem v lize.
Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 4:3
Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 4:1
Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 1:4
Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 3:2pp.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz
© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.