19. května 2015, 21:30
Radoslav VavřinaZpět do Ameriky. Mistrovství světa skončilo právě včas, v NHL začínají poutavá konferenční finále a po třech celkových duelech je jasné, že ani jeden ze čtyř celků nedostane nic zadarmo. A že zábavy si užijeme až až.
Posledním hokejovým utkáním minulého týdne byl úvodní zápas série mezi Anaheim Ducks a Chicago Blackhawks. Vše dopadlo podle očekávání, Kačeři neprohráli podruhé v tomto play-off a jejich sokové mají na čem pracovat. Jenže to hovoříme jen o výsledku, obraz hry byl dočista jiný a v Kalifornii to mohlo dopadnout úplně jinak.
Šikovní Jestřábi byli v utkání lepším celkem. Na klec Frederika Andersena vysílali střelu za střelou a byla to především poměrně vzácná (v porovnání s ostatními gólmany, kteří jsou stále v akci) magie dánského brankáře, která udržela vodní ptáky nad hladinou. Mladá jednička černooranžových se dokonce blýskla několika skvělými zákroky a možná se pro ní jednalo o nejlepší výkon v dosavadním průběhu vyřazovacích bojů.
Rychlost chlapů z Windy City byla ale pro konkurenční opeřence málem fatálním faktorem, především při průchodu neutrální zónou. To bylo každopádně očekáváno, stejně tak jako skutečnost, že defenzivně schopní Ducks nedali Chicagu moc šancí zakončovat z opravdu dobrých střeleckých pozic.
Velkou roli ve výhře Kačerů pak hrálo „secondary scoring“, důležitá část hry Ducks po celý rok. Jedná se o branky dovršené členy spodní šestky v ofenzivě a góly Kyla Palmieriho a Nata Thompsona, kteří nejsou žádnými hvězdami, měly zásadní význam.
Jediná branka, kterou Andersen propustil, vlastně padla tak trochu náhodou. Francois Beauchemin správně vyhazoval puk a nešťastně trefil hokejku Brada Richardse. Na to byl v okamžiku, kdy kotouč opustil hůl anaheimského beka, kurz tak 4,80. Takže žádný zázrak, ale urostlý forvard Hawks měl fakt kliku.
Corey Crawford nijak neoslnil. Přesně toho se měli fanoušci jeho celku obávat, každopádně nebyl jediným, kdo něco kazil. Spokojenost nebyla ani se švédským bekem Davidem Rundbladem, který zaskočil za zraněného Michala Rozsívala. Ve druhém duelu by toto místo měl převzít zkušenější Kyle Cumiskey, kterému se dokonce více věřilo i před vypuknutím samotné série.
Nedávno jsem někde zahlédl článek o tom, že největšími kandidáty na zisk Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off jsou Corey Perry a Henrik Lundqvist. Hm, no dobře. Bude těžké toto obhajovat, až se ve finále střetnou Blackhawks a Lightning, což je mimochodem i můj osobní tip. Každopádně, kdybych už takový článek napsat musel, do této role bych pasoval Tylera Johnsona.
Perry v žádném případě není ani zdaleka MVP Anaheimu. Tím je bezesporu Ryan Geztlaf, takže tohle jméno momentálně nemá v podobném článku co dělat. S Lundqvistem se dá souhlasit daleko snadněji, ale pokud tuhle trofej vyhraje brankář, rozhodne se až ve finále. Zatím si každý vybral své slabší chvilky, od Andersena po Bena Bishopa.
Tyler Johnson byl tak hodný, že mě pár dní po přečtení toho daného článku jen usvědčil v tom, že je pravý pro tuto roli. Rangers v noci obrazně poslal domů hattrickem a pomohl svému celku k důležitému kroku za postupem do cíle této dlouhé cesty.
Hokej už je více o rychlosti než o tvrdosti a nejspíš tomu tak je několik let. Někteří jsou stále slepí a věří, že tomu tak není. Nejde ale říci, že tomu tak není. Ze čtyř týmů, které zbývají v boji o vysněný pohár, jsou všechny naladěné na bleskovou ofenzivu. Mě a další fanoušky hokeje ze staré školy pak těší, že polovina z nich se nebojí přitvrdit muziku.
Kromě Anaheimu se jedná o Tampu Bay, která má sice své fotbalové okamžiky, ale také jednu z velikostně nejvybavnějších defenziv celé ligy. I proto je favoritem v sérii s Rangers ona, dopředu vás zničí svou rychlostí, která ji je daná už názvem týmu, a dozadu vás zmrzačí fyzickou hrou, která vaše hráče nikam nepustí. Bishop nepatří ani mezi osm nejlepších gólmanů světa, jeho úspěchy jsou dílem celého mužstva.
Sám jsem Tampě zpočátku moc nevěřil, viděl jsem je jako nezkušený celek, který padne už s Detroitem. Za poslední měsíc se ale vyjasnilo, kde má tahle mašina svou silnou stránku a ve Východní konferenci zkrátka neexistuje tým, který by na ní měl odpověď.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz
© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.